Tarnogórski Program Edukacji Regionalne "Indianer"
serwis Portalu Powiatu Tarnogórskiego
www.tg.net.pl

autorstwo
: Zbigniew Markowski



TURYSTYCZNY SWOT
Ocena atrakcyjności turystycznej powiatu

  tematy powiązane:
    Górniczy rodowód - tekst
Zupełnie inny świat - tekst
Srebro wpisane w historię - tekst
Witamy w Tarnowskich Górach - scenariusz lekcji
praca dawnych górników - grafika
Kopalnia Zabytkowa - fotografie
narzędzia gónicze - fotografie
Górnictwo w Tarnowskich Górach - film
   

- pobierz poniższy tekst w formacie Microsoft Word -

Cele

  • Zapoznanie z pojęciami: turystyka, turysta, organizatorzy turystyki, pośrednicy turystyczni, agenci turystyczni, pilot, przewodnik, usługi hotelarskie, infrastruktura turystyczna, krajoznawstwo atrakcyjność turystyczna
  • Przybliżenie historii turystyki
  • Ukazanie turystyki jako zjawiska społecznego, ekonomicznego, i kulturowego
  • Zwrócenie uwagi na powiązania między dochodami ludności a ruchem turystycznym
  • Określenie walorów turystycznych powiatu tarnogórskiego
  • Przybliżenie gospodarczych aspektów turystyki jako środka aktywizacji regionu
  • Sprawdzenie stanu wiedzy uczniów na temat infrastruktury turystycznej powiatu
  • Rozwijanie umiejętności analizowania
  • Rozwijanie umiejętności planowania strategicznego
  • Rozwijanie umiejętności dostrzegania związków i współzależności, odkrywania przyczyn
  • Kształtowanie postaw zainteresowania własnym i innymi regionami, kulturami i ludźmi
  • Wzmacnianie poczucia tożsamości regionalnej i dumy z dziedzictwa kulturowego regionu

Przebieg lekcji

Zadania nauczyciela

  • Wyjaśnienie znaczenia pojęć: turystyka, turysta, organizatorzy turystyki, pośrednicy turystyczni, agenci turystyczni, pilot, przewodnik, usługi hotelarskie, infrastruktura turystyczna, krajoznawstwo atrakcyjność turystyczna (Załącznik nr 2)
  • Przybliżenie historii turystyki (Załącznik nr 1)
  • Ukazanie turystyki jako zjawiska społecznego, ekonomicznego i kulturowego (Załącznik nr 1)
  • Wyjaśnienie/przypomnieniem na czym polega analiza metodą SWOT (załącznik nr 3)
  • Podział uczniów na zespoły i polecenie wykonania zadania: zadaniem jest ocenienie atrakcyjności turystycznej regionu poprzez znalezienie jej mocnych i słabych stron a także określenie działań, jakie należy podjąć aby wykorzystać szanse i wzmocnić słabe strony. Analizę należy wykonać posługując się metodą analizy SWOT.
  • Przeprowadzenie prezentacji dokonanej przez poszczególne grupy analizy i sugerowanych działań wraz z ich uzasadnieniem
  • Przeprowadzenie wyboru najlepszej strategii proponowanych działań
  • Dyskusja na temat: jakie działania na rzecz wzrostu atrakcyjności turystycznej powiatu powinny być priorytetowe i dlaczego?
  • Polecenie wykonania pracy domowej: napisz, co twoim zdaniem miał na myśli C. Levi - Strauss mówiąc: Za kilkaset lat w tym samym miejscu inny podróżnik, tak samo zrozpaczony jak ja, będzie opłakiwał zniknięcie tego, co ja jeszcze mogłem widzieć, lecz czego nie potrafiłem dostrzec.

Zadania dla uczniów

  • Wysłuchanie wykładu
  • Aktywny udział w wyborze najlepszej strategii proponowanych działań
  • Aktywny udział w dyskusji kończącej lekcję
  • Wykonanie pracy domowej

Zadania dla grup uczniowskich

  • Wysłuchanie wykładu
  • Dokonanie analizy metodą SWOT atrakcyjności turystycznej regionu. Określenie jej mocnych i słabych stron
  • Określenie działań dla regionu, jakie należy podjąć, aby wykorzystać szanse i wzmocnić słabe strony atrakcyjności powiatu
  • Przedstawienie wyników dokonanej analizy i sugerowanych działań wraz z ich uzasadnieniem

Metody i formy pracy

  • Wykład, instruktaż, paca zbiorowa, burza mózgów, analiza SWOT, projekt strategiczny, dyskusja, praca pisemna

Pomoce dydaktyczne

T. Burzyński: Wybrane problemy oddziaływania państwa na turystykę, [w:] Problemy turystyki, z. 3-4, 1995; W. Gaworecki : Turystyka, PWN, Warszawa 2000; B. Radkowska: Europa - największy rynek turystyczny świata, [w:] Rynek turystyczny, nr 15, 1996; P.Rietbergen : Europa. Dzieje kultury, KiW, Warszawa 2001, Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. o usługach turystycznych, Dz.U. z 2001r. Nr 55, poz. 578, A. Payne: Marketing usług, PWE, Warszawa 1996 (Ściąga)

Osiągnięcia

Uczeń potrafi:

  • Wyjaśnić pojęcia: turystyka, turysta, organizatorzy turystyki, pośrednicy turystyczni, agenci turystyczni, pilot, przewodnik, usługi hotelarskie, infrastruktura turystyczna, krajoznawstwo, atrakcyjność turystyczna
  • Opowiedzieć o rozwoju turystyki na przestrzeni dziejów ludzkości
  • Ukazać turystykę jako zjawisko społeczne, ekonomiczne i kulturowe
  • Wymienić walory kulturowe powiatu
  • Wymienić walory przyrodnicze powiatu
  • Wymienić walory wypoczynkowe powiatu
  • Wyjaśnić na czym polega analiza metodą SWOT
  • Zanalizować pod kątem atrakcyjności turystycznej powiat
  • Ocenić atrakcyjność turystyczną powiatu
  • Dostrzec walory turystyczne własnego regionu wyróżniające go spośród innych regionów
  • Zaproponować działania mające na celu wykorzystanie szans i wzmocnienie słabych stron atrakcyjności turystycznej regionu
  • Opowiedzieć o atrakcjach turystycznych własnego regionu
  • Wyjaśnić znaczenie walorów antropogenicznych i przyrodniczych dla rozwoju turystyki
  • Scharakteryzować infrastrukturę turystyczną regionu
  • Prezentować i promować własny region
  • Oceniać pracę innych osób

Uczeń kształci:

  • Ciekawość własnego i innych regionów, kultur i ludzi
  • Poczucie odrębności kulturowej własnego regionu
  • Otwarcie na lokalne problemy gospodarcze i społeczne
  • Umiejętności analizowania
  • Samodzielność myślenia
  • Dociekliwość
  • Konstruktywny krytycyzm
  • Umiejętność dostrzegania związków i współzależności
  • Umiejętność odkrywania przyczyn
  • Umiejętność planowania strategicznego
  • Umiejętność współpracy w zespole zdaniowym
  • Umiejętność oceniania pracy innych osób
  • Umiejętność prezentowania i promowania regionu
  • Motywację do poszerzania wiedzy na temat własnego regionu

SCIĄGA DLA NAUCZYCIELA

Załącznik nr 1

Historia turystyki jest elementem historii ludzkości. Ludzie przemieszczali się zawsze w poszukiwaniu pożywienia i miejsca zamieszkania jednak za początek turystyki uznaje się moment, gdy człowiek zaczął podróżować w celach poznawczych. Starożytni Egipcjanie podróżowali do miejsc kultu religijnego oraz w celu zobaczenia piramid. Pierwsze wędrówki o charakterze turystycznym, a nie handlowym datuje się na 4000 rok p.n.e. Starożytni Grecy i Rzymianie podróżowali w celach handlowych, wojennych bądź z zamiarem uczestniczenia w igrzyskach i uroczystościach religijnych. Już w starożytności można zaobserwować początki przemysłu turystycznego, powstanie patronów - opiekujących się przyjezdnymi, sanatoriów, domów wczasowych, map drogowych i dokumentów upoważniających do noclegów w zajazdach. Jednak aż do początku XIX stulecia ogromna większość mieszkańców naszego kontynentu była "przypisana do ziemi". Powodów tej powszechnej nieruchliwości było wiele. Najważniejszym z nich były ograniczenia techniczne.

Przez tysiąclecia jedynym środkiem transportu były własne nogi i to one ograniczały prędkość przemieszczania się do 5 kilometrów na godzinę. Dopiero 2000 lat przed naszą erą oswojono wielbłądy, a 1200 lat przed naszą erą nauczono się jeździć konno, dzięki czemu średnia prędkość podróżowania zwiększyła się o połowę, do 7-8 kilometrów na godzinę. W Polsce w średniowieczu i późniejszych okresach przemieszczali się głównie kupcy, pielgrzymi, arystokracja i studenci. Podróżowanie w tym okresie było drogie, mało wygodne i niebezpieczne. Rewolucja w transporcie, która umożliwiła podróżowanie masom nastąpiła dopiero w latach 1825 - 1854, kiedy to począwszy od Wielkiej Brytanii w kolejnych krajach i na kolejnych kontynentach zaczęły pojawiać się pierwsze koleje żelazne wykorzystujące wynalazek machiny parowej George'a Stevensona. Brakowało bitych dróg. Rzymianie w IV wieku przed naszą erą rozpoczęli budowę systemu dróg, który to system do chwili budowy linii kolejowych wyznaczał kierunki podróżowania po Europie. Niewielkie zaludnienie i wynikająca z tego faktu rzadka sieć osadnicza powodowały zresztą, że nie tylko nie było czym i po czym, ale i przede wszystkim nie było dokąd podróżować, bo najbliższe społeczności były odległe o dziesiątki kilometrów.

Rozwój turystyki masowej nastąpił dzięki rozwojowi środków transportu, rozwojowi przemysłu i wzrostowi poziomu oświaty i świadomości społecznej. Rozwój lokomocji pociąga za sobą rozwój infrastruktury turystycznej w miejscowościach do których przybywało coraz więcej turystów. Rozwój transportu morskiego sprawił, że do Europy przybywało coraz więcej turystów z Ameryki, a rozwój motoryzacji wpłynął na rozbudowę dróg. Pierwsze biuro turystyczne powstało w 1841 roku, a jego założycielem był Thomas Cook. Wiek XIX w polskiej turystyce to popularyzacja uzdrowisk w Krynicy, Szczawnicy, Iwoniczu i Busku Zdroju. Najczęściej odwiedzanymi regionami przez samych Polaków i przybyszy z zagranicy było Podhale (zwłaszcza Zakopane), Kraków, Warszawa i Śląsk. Pierwsza wojna światowa ograniczyła rozwój turystyki w Polsce. Po odzyskaniu niepodległości nastąpił rozwój różnego rodzaju organizacji turystycznych. I tak powstały między innymi: Biuro Podróży "ORBIS", Polskie Linie Lotnicze LOT oraz Spółdzielnia Turystyczno - Wypoczynkowa GROMADA.

W 1939 roku linia lotnicza Pan American Airways zorganizowała pierwszą wycieczkę turystów amerykańskich do Europy. Jednak następna rewolucja w dziedzinie podróżowania dokonała się po II wojnie światowej, gdy samoloty pasażerskie umożliwiły dotarcie na inny kontynent w przeciągu zaledwie kilku godzin. Najkrótsza podróż Kolumba przez Atlantyk zajęła 36 dni, najdłuższa 132 dni. Tak ogromne różnice w tempie podróży morskich wynikały z ogromnej zależności od wiatrów, prądów i innych czynników naturalnych. Nic dziwnego, że poznawanie świata zajęło ludzkości kilka tysięcy lat, a ostatnie białe plamy - Antarktyka - zginęły z mapy dopiero w połowie ubiegłego wieku. W Polsce po drugiej wojnie światowej nastąpiło zahamowanie rozwoju ruchu turystycznego, promowane były tylko niektóre jego formy - głównie turystyka masowa. Ówczesne władze ograniczały ruch międzynarodowy, czy chociażby wyjazdy nad morze. Preferowana była turystyka zdrowotna i walory kulturalne turystyki. W 1949 roku została utworzona organizacja "Fundusz Wczasów Pracowniczych", w 1950 roku przy Ministerstwie Komunikacji została powołana Rada Turystyki a w 1952 roku zostaje powołany Komitet dla Spraw Turystyki przekształcony później (w 1960 roku) na Główny Komitet Kultury Fizycznej i Turystyki.

W połowie lat 70-tych wyjazdy do krajów Europy Zachodniej nie nabrały jeszcze masowego charakteru, ale przestały być jedynie przywilejem wąskiej elity wysokich urzędników, artystów, uczonych, sportowców i osób mających krewnych za granicą. Znaczącą część wyjazdów Polaków stanowiły wyjazdy związane z podjęciem pracy, legalnej lub nielegalnej. Legalnie Polacy pracowali na kontraktach w Libii czy Iraku, nielegalnie w restauracjach, na budowach, fermach, plantacjach czy fabrykach we Francji, w Niemczech, Wielkiej Brytanii, czy Szwecji. Wraz z upadkiem starego systemu nastąpił szybki rozwój przemysłu turystycznego w Polsce.

Obecnie aktywność turystyczna i podróże są funkcją jakości życia mieszkańców i wskaźnikiem rozwoju cywilizacyjnego kraju. Wskazuje na to masowy rozwój turystyki mieszkańców krajów o względnie wysokim poziomie życia przeważającej części społeczeństwa. Turystyka jest w skali globalnej największym i najszybciej rozwijającym się przemysłem. Turystyka może także zapewnić miejsca pracy na poziomie lokalnym i zachęcić młodych ludzi do pozostania na tych terenach. Człowiek niezależnie od tego czy pracuje fizycznie czy umysłowo, zawodowo czy tylko wykonując zwykłe prace domowe, potrzebuje wypoczynku, który pozwoli na zregenerowanie sił intelektualnych i fizycznych. Turystyka podobnie jak wychowanie fizyczne i sport należy do procesu ruchliwego. Jest ona najlepszym sposobem poznawania życia i świata w sposób rzeczywisty. Pełni różnorodne funkcje natury poznawczej, badawczej i emocjonalnej. Mówimy o funkcji rekreacyjnej, wychowawczej, kulturowej, profilaktyczno - zdrowotnej, estetycznej, zabawowej a także ekonomicznej. Turyści interesują się najczęściej kulturą materialną odwiedzanego regionu, tradycją ludową, wydarzeniami historycznymi, które miały miejsce w tym regionie w przeszłości a także współczesnymi aspektami życia społeczności lokalnej. Turystyka jest szeroko wykorzystywana w edukacji. Jest to szczególnie widoczne w polityce wspierania spójności społeczeństw, w edukacji kulturowej, w przekazywaniu systemów wartości, zachowania dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego.

Bogate, nie wyeksploatowane i różnorodne środowisko, różnorodność kulturowa oraz gościnności mieszkańców są często bardzo ważnym czynnikiem przy podejmowaniu decyzji o kierunku wyjazdu turystycznego. Dla wielu społeczeństw przyjmowanie turystów jest źródłem dobrobytu, motorem napędzającym rozwój miast i regionów oraz narzędziem walki z bezrobociem. Wydatki turystów poprawiają wyniki bilansu płatniczego, wydatki mieszkańców pozwalają na redystrybucję dochodów z regionów bogatszych do regionów uboższych. Obsługa i przyjmowanie przyjezdnych stanowić może źródło dochodów i wzrostu rentowności większości sektorów gospodarki. Rozwój szeroko rozumianych usług dla turystów coraz częściej nazywanych przemysłem turystycznym lub gospodarką turystyczną stał się źródłem szybkiego wzrostu produktu krajowego brutto (PKB). Turystyka zajmuje drugie miejsce w ekonomice światowej po przemyśle elektronicznym i komputerowym, wyprzedzając takie dziedziny jak przemysł naftowy (petrochemiczny) i przemysł samochodowy.

Przemysł turystyczny zajmuje ważne miejsce w gospodarce większości krajów. Według oceny specjalistów w rekreacyjne rozwiniętych krajach działalność turystyczno - rekreacyjna dostarcza do 50% wszystkich wpływów do budżetu. Turystyka daje olbrzymie możliwości zatrudnienia około 255 mln osób, co oznacza, że co dziewiąta osoba na świecie znalazła zatrudnienie w sferze biznesu turystyczno - hotelowego. Turystyka i podróże tworzą jedno miejsce pracy na każde 2,4 sekundy. W ostatnim dziesięcioleciu wzrost zatrudnienia wyniósł 50,9% w tej gałęzi gospodarki. Według ocen WTO, każde miejsce w przemyśle turystycznym to trzy miejsca pracy w gospodarce. Należy więc zwrócić uwagę na to, że turystyka nie tylko bezpośrednio lub pośrednio obejmuje większość innych gałęzi ekonomii, w tym przemysł, rolnictwo, budownictwo, transport, ubezpieczenia, telekomunikację, handel, gastronomię, mieszkalnictwo, sferę usług, kulturę, sztukę, sport, a również stymuluje ich rozwój. WTTC (World Travel & Tourism Council) szacuje, że każda złotówka przemysłu turystycznego i podróży generuje trzy złote dochodu w innych sektorach gospodarki. Rynek turystyki nie istnieje niezależnie od państwa i społeczeństwa. Zarządzanie turystyką nabiera dzisiaj szczególnego znaczenia, ponieważ jej funkcjonowanie i rozwój mają bardzo ważny wpływ na kierunki polityki społeczno - gospodarczej.

Turystyka staje się coraz znaczniejszą dziedziną dla rozwoju gospodarczego tak w skali makro, jak w układzie regionalnym i lokalnym, jest pozytywnym przykładem rozwijającej się współpracy władzy terenowej za społecznościami lokalnymi, stanowi pozytywny przykład ochrony własnego środowiska naturalnego w celu zwiększania atrakcyjności turystycznej miejscowości, wzmacnia dbałość o pozytywny obraz miejscowości, jej mieszkańców i całego kraju. W polityce rządu polskiego prezentowanej w najważniejszych strategicznych dokumentach dotyczących polityki gospodarczej turystyka jest postrzegana w pierwszym rzędzie jako sektor mogący w istotny sposób wspomóc realizację ważnych programów rządowych, a w szczególności programu walki z bezrobociem. Jednocześnie w szeregu dokumentów rządowych oraz strategiach rozwoju województw turystyka jest wskazywana jako jeden z sektorów mogących zapewnić dynamiczny rozwój gospodarczy, a jednocześnie minimalizujących negatywne skutki koniecznych przekształceń. Jednym z takich dokumentów jest Strategia rozwoju turystyki w latach 2001-2006 określająca strategię rozwoju turystyki rozumianą jako część strategii rozwoju społeczno - gospodarczego państwa.

Zadaniem tego dokumentu jest określenie celów, priorytetów i podstawowych zadań polityki państwa oraz określenie obszarów finansowego wsparcia programów samorządu wojewódzkiego i zadań administracji lokalnych, podmiotów gospodarczych, organizacji i stowarzyszeń. Oprócz wymienionego dokumentu, podstawowe cele i kierunki polityki społeczno - gospodarczej państwa zostały zawarte w Długookresowej strategii trwałego i zrównoważonego rozwoju, Strategii finansów publicznych i rozwoju gospodarczego - Polska 2000-2010, Koncepcji polityki przestrzennego zagospodarowania kraju . Jedną z dziedzin interwencji publicznej o rosnącym znaczeniu jest polityka rozwoju regionalnego rozumiana jako część polityki rozwoju społeczno - gospodarczego państwa. Dzięki decentralizacji państwa, utworzeniu województw, w których funkcjonuje równolegle samorząd i administracja rządowa, kompleksowa polityka rozwoju może być prowadzona w dwóch płaszczyznach zarządzania państwem: regionalnej i sektorowej. Za najistotniejszy akt prawny w zakresie turystyki należy uznać Ustawę z dnia 29 sierpnia 1997r. o usługach turystycznych, która weszła w życie z dniem 1 lipca 1998r. Ustawa stała się pierwszym prawem materialnym, które w sposób kompleksowy reguluje prowadzenie działalności gospodarczej, polegającej na świadczeniu usług turystycznych.

Bibliografia:

T. Burzyński: Wybrane problemy oddziaływania państwa na turystykę, [w:] Problemy turystyki, z. 3-4, 1995
W. Gaworecki : Turystyka, PWN, Warszawa 2000
B. Radkowska: Europa - największy rynek turystyczny świata, [w:] Rynek turystyczny, nr 15, 1996
P.Rietbergen : Europa. Dzieje kultury, KiW, Warszawa 2001
Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997r. o usługach turystycznych, Dz.U. z 2001r. Nr 55, poz. 578

Załącznik nr 2

Turystyka - ogół czynności osób, które podróżują i przebywają w celach wypoczynkowych, zawodowych lub innych nie dłużej niż rok bez przerwy poza swoim codziennym otoczeniem, z wyłączeniem wyjazdów w których głównym celem jest aktywność zarobkowa; forma czynnego wypoczynku poza miejscem stałego zamieszkania.

Usługi turystyczne - usługi przewodnickie, usługi hotelarskie oraz wszystkie inne usługi świadczone turystom lub odwiedzającym

Turysta - osoba, która podróżuje do innej miejscowości poza swoim stałym miejscem pobytu na okres nie przekraczający 12 miesięcy, dla której celem podróży nie jest podjęcie stałej pracy w odwiedzanej miejscowości i która korzysta z noclegu przynajmniej przez jedną noc

Odwiedzający - osoba, która podróżuje do innej miejscowości poza swoim stałym miejscem pobytu, dla której celem podróży nie jest podjęcie stałej pracy w odwiedzanej miejscowości oraz nie korzystającą z noclegu

Organizatorzy turystyki - przedsiębiorcy organizujący imprezy turystyczne,

Pośrednicy turystyczni - przedsiębiorcy, których działalność polega na wykonywaniu na zlecenie klienta czynności faktycznych lub prawnych związanych z zawieraniem umów o świadczenie usług turystycznych. Organizator turystyki lub pośrednik turystyczny, który proponuje klientom imprezy turystyczne lub usługi turystyczne ma obowiązek udostępniając im odpowiednie informacje pisemne, a w szczególności broszury, foldery, katalogi jest obowiązany wskazać w tych materiałach w sposób dokładny i zrozumiały: cenę imprezy turystycznej lub usługi turystycznej albo sposób jej ustalenia; miejsce pobytu lub trasę imprezy; rodzaj, klasę, kategorię lub charakterystykę środka transportu; położenie, rodzaj i kategorię obiektu zakwaterowania, według przepisów kraju pobytu; ilość i rodzaj posiłków; program zwiedzania i atrakcji turystycznych; kwotę lub procentowy udział zaliczki w cenie imprezy turystycznej lub usługi turystycznej oraz termin zapłaty całej ceny; termin powiadomienia klienta o ewentualnym odwołaniu imprezy turystycznej lub usługi turystycznej z powodu niewystarczającej liczby zgłoszeń, jeżeli realizacja usług jest uzależniona od liczby zgłoszeń; podstawy prawne umowy i konsekwencje prawne wynikające z umowy

Agenci turystyczni - przedsiębiorcy, których działalność polega na stałym pośredniczeniu w zawieraniu umów o świadczenie usług turystycznych na rzecz organizatorów turystyki

Wycieczka - impreza turystyczna obejmująca programem zmianę miejsca pobytu uczestników

Impreza turystyczna - co najmniej dwie usługi turystyczne tworzące jednolity program i objęte wspólną ceną, jeżeli usługi te obejmują nocleg lub trwają ponad 24 godziny albo jeżeli program przewiduje zmianę miejsca pobytu,

Przewodnik turystyczny - osoba posiadająca uprawnienia, która wykonuje zadania w zakresie oprowadzania wycieczek, fachowego udzielania ich uczestnikom informacji krajoznawczej i sprawująca nad nimi opiekę. Przewodnicy turystyczni otrzymują uprawnienia: przewodników górskich dla określonych obszarów górskich (trzy klasy w zależności od stopnia trudności tras i wycieczek); przewodników miejskich dla poszczególnych miast; przewodników terenowych dla poszczególnych województw lub regionów.

Pilot wycieczek - osoba posiadająca uprawnienia, której organizator turystyki powierza opiekę nad uczestnikami imprezy turystycznej oraz czuwanie nad sposobem wykonywanych usług świadczonych na rzecz turystów w trakcie trwania imprezy. Pilot wycieczki reprezentuje organizatora wobec kontrahentów.

Usługi hotelarskie - krótkotrwałe, ogólnodostępne wynajmowanie domów, mieszkań, pokoi, miejsc noclegowych, a także miejsc na ustawienie namiotów lub przyczep samochodowych oraz świadczenie usług z tym związanych. Rodzaje obiektów hotelarskich: hotele - obiekty posiadające co najmniej 10 pokoi, w tym większość miejsc w pokojach jedno- i dwuosobowych, świadczące szeroki zakres usług związanych z pobytem klientów; motele - hotele położone przy drogach, zapewniające możliwość korzystania z usług motoryzacyjnych i dysponujące parkingiem; pensjonaty - obiekty posiadające co najmniej 7 pokoi, świadczące dla swoich klientów całodzienne wyżywienie, kempingi - obiekty strzeżone, umożliwiające nocleg w namiotach i przyczepach samochodowych, domkach turystycznych lub innych obiektach stałych, oraz przyrządzanie posiłków i parkowanie samochodów; domy wycieczkowe - obiekty posiadające co najmniej 30 miejsc noclegowych, dostosowane do samoobsługi klientów oraz świadczące minimalny zakres usług związanych z pobytem klientów; schroniska młodzieżowe - obiekty przeznaczone do indywidualnej i grupowej turystyki młodzieżowej, dostosowane do samoobsługi klientów; schroniska - obiekty zlokalizowane poza obszarami zabudowanymi, przy szlakach turystycznych, świadczące minimalny zakres usług związanych z pobytem klientów; pola biwakowe - obiekty nie strzeżone, umożliwiające nocleg w namiotach.

Infrastruktura turystyczna - wszelkiego rodzaju obiekty oraz urządzenia turystyczne, które mają na celu zaspokajaniu zbiorowych i indywidualnych związanych z turystyką. Na infrastrukturę turystyczną składają między innymi: baza noclegowa; baza gastronomiczna; obiekty kultury; obiekty sportowe; obiekty rozrywkowe; tereny zieleni; szlaki turystyczne (piesze, rowerowe, kajakowe, konne itp.), parkingi; urządzenia sanitarne; tablice związane z oznakowaniem terenów atrakcyjnych turystycznie, szlaków, ścieżek dydaktycznych itp.; tarasy widokowe, informacja turystyczna itd.

Krajoznawstwo - szeroko pojęty zbiór wszelkich wiadomości o danym kraju a także ruch społeczny, którego celem jest: szerzenia wśród społeczeństwa znawstwa przyrody i szeroko rozumianej kultury kraju rodzinnego przez wszechstronne poznawanie środowisk, regionów i krain; zachowanie rodzimych odrębności przyrody i kultury kraju; rozwijanie poczucia tożsamości z własnym regionem

Atrakcyjność turystyczna miasta/regionu - o atrakcyjności turystycznej regionu decydują przede wszystkim naturalne walory turystyczne, takie jak np. rzeki, jeziora, lasy, obszary chronione, zabytki przyrody oraz walory antropogeniczne takie jak np. zabytki architektury (budynki, rzeźby architektoniczne, mosty, zamki, pałce, podziemia, ciekawe obiekty współczesnej architektury), muzea, skanseny, wystawy, parki i place zabaw,
ogrody botaniczne, ogrody zoologiczne, imprezy i targi. Nie bez znaczenia dla atrakcyjności turystycznej danego regionu jest: stan i ochrona środowiska naturalnego; dostępność komunikacyjna; rozbudowana infrastruktura turystyczna.

Na podstawie:
Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997r. o usługach turystycznych, Dz.U. z 2001r. Nr 55, poz. 578

Załącznik nr 3

Metoda SWOT pozwala na sformalizowane i konsekwentne połączenie dwóch ocen wnętrza i otoczenia przedmiotu badań, badania efektu synergii występującego między czynnikami wewnętrznymi i zewnętrznymi. Nazwa SWOT powstała z pierwszych liter angielskich słów Strenghts (mocne strony), Weaknesses (słabe strony, Opportunities (szanse w otoczeniu), Treats (zagrożenia w otoczeniu). Analiza SWOT jest kompleksową, najbardziej wiarygodną i skuteczną metodą analizy strategicznej. Pozwala skoncentrować uwagę na najważniejszych strategicznych czynnikach w każdej z czterech grup (S,W,O,T). Z uwagi na swoją dokładność (którą można w dowolny sposób określać, przechodząc od prostych technik badań do zupełnie wyrafinowanych) jest to metoda interdyscyplinarna, partycypacyjna (aby wyeliminować subiektywizm ocen), a przy tym elastyczna. Najważniejszą bodaj jednak zaletą tej metody jest przedstawienie w sposób niezmiernie syntetyczny i obrazowy pozycji strategicznej podmiotu z uwzględnieniem wszystkich możliwych czynników oddziaływujących na nią (o ile zostaną uwzględnione w analizie), a także łatwe przejście do planowania strategicznego.

Schemat analizy SWOT wymusza dostrzeżenie wewnątrz zarówno mocnych, jak i słabych stron, a w otoczeniu zarówno zagrożeń, jak i szans rozwojowych. Nie wszystkie potencjalne siły, słabości, okazje i zagrożenia są istotne, lecz tylko te, które mogą być związane ze strategiami możliwymi do podjęcia przez podmiot działający. Analiza SWOT jest oparta na prostym schemacie klasyfikacji: wszystkie czynniki mające wpływ na bieżącą i przyszłą sytuację w dziedznie, która podlega analizie dzieli się na: zewnętrzne w stosunku do podmiotu i takie, które mają charakter uwarunkowań wewnętrznych oraz na wywierające negatywny wpływ na podmiot i mające wpływ pozytywny. Ze skrzyżowania tych dwóch podziałów powstają kategorie czynników: wewnętrzne pozytywne - mocne strony (S) wewnętrzne negatywne - słabe strony (W) zewnętrzne pozytywne - szanse (O), zewnętrzne negatywne - zagrożenia (T). Dzięki rozróżnieniu czynników pozytywnych i negatywnych generalne wytyczne metody SWOT sprowadzają się do prostych pod względem formalnym zachowań, ale trudnych koncepcyjnie (trywialne rozwiązanie są z reguły wykorzystane) i praktycznie - w realizacji (wymagają zwykle dużych nakładów sił i środków), unikać zagrożeń, wykorzystywać szanse, wzmacniać słabe strony, opierać się na mocnych stronach.

Bibliografia:
A. Payne: Marketing usług. PWE, Warszawa 1996


PORTAL POWIATU TARNOGÓRSKIEGO
www.tg.net.pl -
www.tarnowskiegory.net.pl - www.gornyslask.net.pl
e-mail | redakcja Portalu Powiatu Tarnogórskiego | reklama na Portalu