|
Szlakiem
zabytków Tarnowskich Gór
Sporządzenie
przewodnika
Scenariusz ten opracowano
jako kontynuację scenariusza
Spacerkiem po
Tarnowskich Górach
|
|
|
-
pobierz poniższy tekst w formacie
Microsoft Word -
Cele
- Utrwalenie
zdobytych wcześniej wiadomości
na temat zabytków miasta
- Komponowanie
tekstu z elementami plastycznymi
- Redagowanie opisu
- Ćwiczenie
umiejętności czytania z planu i
zaznaczania na nim obiektów oraz
pisania legendy do planu.
- Pogłębianie
wiedzy o własnym regionie
- Zachęcenie do
planowego poszerzania i
pogłębiania wiedzy o
miejscowości, w której mieszka
uczeń
Przebieg lekcji
Zadania dla nauczyciela
- Przygotowanie
kserokopii mapek z planem miasta
- Omówienie zasad
pisowni nazw zabytków, ulic i
innych obiektów
Zadania dla uczniów
- Zaznaczenie na
kserokopiach mapek z planem
miasta miejsc odwiedzonych w
czasie wycieczki,
- Stworzenie legendy
mapki
- Zespołowa
weryfikacja sporządzonych
planów zabytków oraz ich
legend..
- Opracowanie na ich
podstawie ostatecznej wersji
mapki z planem zbytków i ich
legendy,
- Sporządzenie
przewodnika "Szlakiem
zabytków Tarnowskich Gór",
z wykorzystaniem opisów
zredagowanych przez poszczególne
zespoły uczniowskie. Każdy
zespół, który wcześniej
przygotowywał opracowanie i
prezentował wylosowany obiekt
zabytkowy, przygotowuje karty do
przewodnika, zawierające opis
obiektu z uwzględnienie
położenia i historii zabytku
oraz wydruki zeskanowanych
zdjęć, które nauczyciel
wykonał podczas wycieczki. Karty
mogą również, w zależności
od inwencji uczniów, zawierać
własnoręcznie wykonane rysunki,
szkice, plany itp.
- Wspólne
zredagowanie wstępu do
przewodnika i wykonanie spisu
treści.
- Wspólne
zaprojektowanie okładki do
przewodnika i wytypowanie
uczniów do jej wykonani
- Skompletowanie
przewodnika.
Metody i formy
pracy
praca z mapą , praca zespołowa, burza
mózgów, metoda projektu, prezentacja
Pomoce dydaktyczne
Odbitki kserograficzne mapek z planem
miasta, wydruki zdjęć obiektów
zabytkowych wykonanych podczas wycieczki,
podziurkowane karty z bloku technicznego
A4, klej, kredki, pisaki, farbki itp.,
segregator lub taśma do połączenia
kart przewodnika.
Osiągnięcia
Uczeń potrafi
- Korzystać z planu
miasta.
- Zaznaczyć na
planie miasta położenie
różnych obiektów
- Sporządzić
legendę do mapy
- Redagować opis
- Stosować zasady
pisowni nazw zabytków, ulic
i innych obiektów
- Komponować tekst
z elementami plastycznymi
Uczeń kształci
- Poprawność
wypowiedzi ustnej i pisemnej
- Twórcze
wykorzystywanie zgromadzonych
informacji
- Ekspresję
artystyczną
- Redagowanie opisu
- Współpracę w
zespole
- Zainteresowanie
regionem
Kontynuacją tego
scenariusza, może być przetłumaczenie
przewodnika dla turystów zagranicznych
na język, którego uczniowie się uczą.
|